top of page
hdk2.png
haninge (2).png

Skydda ditt djur mot fästingar



Nu är det hög tid att fundera över vilket fästingförebyggande medel som passar dig och ditt djur bäst. Tidigare har man sagt att fästingar vaknar när temperaturen överstiger 5 grader men nu visar svensk forskning att de även kan vakna och suga blod i temperaturer ned till 0 grader.

 

Idag finns medel i form av tabletter, halsband eller spot-on (appliceras på huden). Vad som passar just din hund/katt är individuellt beroende på behov och livsstil.

 

Eftersom fästingpreparaten inte ger ett 100%-igt skydd, särskilt inte när effekten börjat avta är det bra att ha som vana att känna igenom pälsen varje dag. Ju längre fästingen sitter desto större risk är det att hunden/katten infekteras av fästingburna sjukdomar. En fästingplockare är därför ett bra komplement till hemma-apoteket.

 

Välkommen att ringa oss för rådgivning och receptförskrivning.




 

 

hdk3.png

Haninge Djurklinik

Kontaktuppgifter

Haninge djurklinik

Hermanstorpsvägen 4
136 48 Handen

Tel: 08-741 27 00 

Mail: mail@haningedjurklinik.se

Sociala medier

Följ oss gärna på sociala medier för tips, råd och annan uppdaterad information

  • Facebook - Vit Circle
  • Instagram - Vit Circle

* Observera att vi inte bokar tider eller ger medicinska råd via mail

© 2023 Haninge Djurklinik - Hemsida skapad av ensotech

bottom of page